Technical Specifications
Full specification data for the Shanghai JA Solar Technology Co Ltd JAM72S10-410/PR/1500V. Contact the manufacturer directly for the most current, verified figures.
| Brand | Shanghai JA Solar Technology Co Ltd |
|---|---|
| Model | JAM72S10-410/PR/1500V |
| Wattage | 410W |
| Dimensions (W × H) | 996mm × 2015mm |
| NOCT | 45°C |
| Temperature Coefficient | -0.35/°C |
| Product Warranty | 12 Year Product Warranty, 25 Year Performance Warranty |
| Manufacturer Logo | ![]() |
| Product Image | ![]() |
Performance & Electrical Specifications
Electrical Specifications STC: 1000 W/m² · 25°C · AM1.5
| Open Circuit Voltage (Voc) | 50.12V |
|---|---|
| Max Power Voltage (Vmpp) | 41.88V |
| Short Circuit Current (Isc) | 10.37A |
| Max Power Current (Impp) | 9.79A |
| Temperature Coefficient (Voc) | -0.28%/°C |
| Max Series Fuse Rating | 20A |
Disclaimer: Solar Proof endeavours to maintain accurate product information but does not guarantee the correctness of any specifications shown. Contact Shanghai JA Solar Technology Co Ltd directly for verified, current data.