REC390TP5 Black Solar Panel
390W REC Solar Pte Ltd Solar Panel
390W Peak Power Output
REC Solar Pte Ltd REC390TP5 Black
390W Peak Power
1040 × 1899mm Dimensions
44.6°C NOCT
-0.34/°C Temp. Coeff.
Product Warranty
Technical Specifications
BrandREC Solar Pte Ltd
ModelREC390TP5 Black
Wattage390W
Dimensions (W × H)1040mm × 1899mm
NOCT44.6°C
Temperature Coefficient-0.34/°C
Product Warranty20 Year Product Warranty, 25 Year Performance Warranty
Manufacturer Logo
Product Image REC Solar Pte Ltd REC390TP5 Black
Performance & Electrical Specifications
Electrical Specifications STC: 1000 W/m² · 25°C · AM1.5
Open Circuit Voltage (Voc) 44.8V
Max Power Voltage (Vmpp) 36.8V
Short Circuit Current (Isc) 11.31A
Max Power Current (Impp) 10.60A
Temperature Coefficient (Voc) -0.26%/°C
Max Series Fuse Rating 25A