Technical Specifications
Full specification data for the Powerark Solar Pty. Ltd. JUPITER72-156M-330W. Contact the manufacturer directly for the most current, verified figures.
| Brand | Powerark Solar Pty. Ltd. |
|---|---|
| Model | JUPITER72-156M-330W |
| Wattage | 330W |
| Dimensions (W × H) | 992mm × 1956mm |
| NOCT | 44°C |
| Temperature Coefficient | -0.39/°C |
| Product Warranty | 10 Year Product Warranty, 25 Year Performance Warranty |
| Manufacturer Logo | ![]() |
| Product Image | ![]() |
Downloads
Technical Datasheet
Download PDF
Warranty Document
Not available
Performance & Electrical Specifications
Electrical Specifications STC: 1000 W/m² · 25°C · AM1.5
| Open Circuit Voltage (Voc) | 46.20V |
|---|---|
| Max Power Voltage (Vmpp) | 38.50V |
| Short Circuit Current (Isc) | 9.23A |
| Max Power Current (Impp) | 8.58A |
| Temperature Coefficient (Voc) | -0.29%/°C |
| Max Series Fuse Rating | 15A |
Disclaimer: Solar Proof endeavours to maintain accurate product information but does not guarantee the correctness of any specifications shown. Contact Powerark Solar Pty. Ltd. directly for verified, current data.