REC310TP2M Solar Panel
310W REC Solar Pte Ltd Solar Panel
310W Peak Power Output
REC Solar Pte Ltd REC310TP2M
310W Peak Power
997 × 1675mm Dimensions
44.6°C NOCT
-0.37/°C Temp. Coeff.
Product Warranty
Technical Specifications
BrandREC Solar Pte Ltd
ModelREC310TP2M
Wattage310W
Dimensions (W × H)997mm × 1675mm
NOCT44.6°C
Temperature Coefficient-0.37/°C
Product Warranty20 Year Product Warranty, 25 Year Performance Warranty
Manufacturer Logo
Product Image REC Solar Pte Ltd REC310TP2M
Performance & Electrical Specifications
Electrical Specifications STC: 1000 W/m² · 25°C · AM1.5
Open Circuit Voltage (Voc) 39.1V
Max Power Voltage (Vmpp) 33.5V
Short Circuit Current (Isc) 10.07A
Max Power Current (Impp) 9.26A
Temperature Coefficient (Voc) -0.28%/°C
Max Series Fuse Rating 25A