Technical Specifications
Full specification data for the REC Solar Pte Ltd REC310TP2M. Contact the manufacturer directly for the most current, verified figures.
| Brand | REC Solar Pte Ltd |
|---|---|
| Model | REC310TP2M |
| Wattage | 310W |
| Dimensions (W × H) | 997mm × 1675mm |
| NOCT | 44.6°C |
| Temperature Coefficient | -0.37/°C |
| Product Warranty | 20 Year Product Warranty, 25 Year Performance Warranty |
| Manufacturer Logo | ![]() |
| Product Image | ![]() |
Performance & Electrical Specifications
Electrical Specifications STC: 1000 W/m² · 25°C · AM1.5
| Open Circuit Voltage (Voc) | 39.1V |
|---|---|
| Max Power Voltage (Vmpp) | 33.5V |
| Short Circuit Current (Isc) | 10.07A |
| Max Power Current (Impp) | 9.26A |
| Temperature Coefficient (Voc) | -0.28%/°C |
| Max Series Fuse Rating | 25A |
Disclaimer: Solar Proof endeavours to maintain accurate product information but does not guarantee the correctness of any specifications shown. Contact REC Solar Pte Ltd directly for verified, current data.