Technical Specifications
Full specification data for the REC Solar Pte Ltd REC340AA. Contact the manufacturer directly for the most current, verified figures.
| Brand | REC Solar Pte Ltd |
|---|---|
| Model | REC340AA |
| Wattage | 340W |
| Dimensions (W × H) | 1016mm × 1721mm |
| NOCT | 44°C |
| Temperature Coefficient | -0.26/°C |
| Product Warranty | |
| Manufacturer Logo | ![]() |
| Product Image | ![]() |
Downloads
Technical Datasheet
Download PDF
Warranty Document
Not available
Performance & Electrical Specifications
Electrical Specifications STC: 1000 W/m² · 25°C · AM1.5
| Open Circuit Voltage (Voc) | 43.1V |
|---|---|
| Max Power Voltage (Vmpp) | 36.4V |
| Max Power Current (Impp) | 9.34A |
| Temperature Coefficient (Voc) | -0.24%/°C |
Disclaimer: Solar Proof endeavours to maintain accurate product information but does not guarantee the correctness of any specifications shown. Contact REC Solar Pte Ltd directly for verified, current data.