Technical Specifications
Full specification data for the Seraphim Solar System Co Ltd SRP-395-E01A-HV. Contact the manufacturer directly for the most current, verified figures.
| Brand | Seraphim Solar System Co Ltd |
|---|---|
| Model | SRP-395-E01A-HV |
| Wattage | 395W |
| Dimensions (W × H) | 1048mm × 1941mm |
| NOCT | 45°C |
| Temperature Coefficient | -0.37/°C |
| Product Warranty | 10 Year Product Warranty, 25 Year Performance Warranty |
| Manufacturer Logo | ![]() |
| Product Image | ![]() |
Performance & Electrical Specifications
Electrical Specifications STC: 1000 W/m² · 25°C · AM1.5
| Open Circuit Voltage (Voc) | 44.90V |
|---|---|
| Max Power Voltage (Vmpp) | 37.00V |
| Max Power Current (Impp) | 10.68A |
| Temperature Coefficient (Voc) | -0.28%/°C |
Disclaimer: Solar Proof endeavours to maintain accurate product information but does not guarantee the correctness of any specifications shown. Contact Seraphim Solar System Co Ltd directly for verified, current data.